Az előző blogbejegyzésünk folytatása következik, a kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, menta és kapor bemutatásával.
6. Kakukkfű (Thymus vulgaris)
A kakukkfű évelő, örökzöld növény. Napfény- és melegkedvelő. Meleg, száraz, köves folyópartokon, füves réteken vadon nő. Kicsi fehér vagy lila virágait júniustól júliusig láthatjuk. 15-25 cm magasra nőhet.
Egész évben lehet szedni belőle, habár júniusban és júliusban van a legjobb íze. Az első vágásra a virágzás kezdetén kerüljön sor, másodszor pedig augusztus végén.
Kitűnő köhögéscsillapító és köptető, serkenti az emésztést, csökkenti az étvágytalanságot. A kakukkfüves lábfürdő jót tesz a hosszú gyaloglásban elfáradt lábaknak. A kakukkfű jól kombinálható cickafarkkal és kamillával.
Figyelem! Nagy dózisban hányingert, fejfájást, szédülést okoz. Terhes, szoptatós anyáknak, kisgyerekeknek, pajzsmirigy elégtelenség esetén nem ajánlott.
A konyhában a mediterrán konyha elengedhetetlen fűszere. Húsok, tésztaszószok, paradicsomos ételek, gombák ízesítésére használhatjuk. Jól illik a cukkinihez és a krumplihoz.
7. Bazsalikom (Ocimum basilicum)
A bazsalikom egynyári növény, napfény- és melegkedvelő. Kicsi fehér vagy rózsaszínű virágai júniustól szeptemberig nyílnak. 40-60 cm magasra is megnőhet.
Folyamatosan lehet szedni. A szedése során arra kell figyelni, hogy ne egyesével szedjük a leveleit, hanem metsszük le a szárát is. Aratni első ízben a júliusi virágzása idején tudjuk, másodszor pedig szeptemberben. A levágott szárakat rögtön felhasználhatjuk, vagy meg is száríthatjuk.
Evés előtt az étvágyat, étkezést követően az emésztést javítja, csökkenti a felpuffadást, köhögéscsillapító hatású. Sok A-vitamint tartalmaz, amely ismert antioxidáns tulajdonságairól, és nagyon fontos a jó látáshoz. A levele ezen kívül gazdag vasforrás is.
Fűszerként használhatjuk pl. paradicsomsaláták, olasz tésztaszószok, sültek készítéséhez. A főzés során csak az utolsó percekben keverjük az ételbe.
8. Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
A rozmaring évelő, örökzöld növény, amely kedveli a meleget és a napos helyet, de hazánkban csak a védettebb, melegebb területeken telel át a szabadban, mivel fagyérzékeny. Áprilistól júliusig hozza halványkék színű virágait. Magassága 0,5-2 m között változhat, fajtától függően.
Folyamatosan szedhetjük a fiatal hajtásvégeit. Ha szárítani szeretnénk belőle, akkor először a virágzás kezdetén szedjük, majd második ízben szeptemberben.
A rozmaring étvágygerjesztő, görcsoldó, vizelethajtó, idegerősítő gyógynövény. Elődeink használták memóriajavításra is, és úgy tartották, ha a párna alá raknak belőle egy ágat, akkor elűzi a rémálmokat.
A konyhában húsok, saláták, mártások, levesek, zöldséges ételek fűszerezésére használhatjuk.
www.pixabay.com
9. Menta (Mentha)
A menta évelő növény. Sok mentafaj létezik, amelyből nálunk a borsos menta, és fodormenta a leggyakrabban használtak. Melegigényes, félárnyékos helyen érzi jól magát. Júliustól augusztusig láthatjuk halvány rózsaszín vagy fehér virágait. Fajtától függően 50-70 cm magasra nőhet.
A mentát először a virágbimbók megjelenése előtt, másodszor pedig szeptemberben arathatjuk. Frissen szedve, és szárítva is felhasználhatjuk.
A menta élénkítő, frissítő hatású, gyomorbántalmak ellen segítségünkre lehet: megszünteti a puffadást, segíti az emésztést, csökkenti a hányingert. Kozmetikai termékek készítéséhez is felhasználják.
Saláták, édességek ízesítője, mártások, szószok készítésére használható. Melegben a frissen szedett leveleiből hűsítő teát készíthetünk.
10. Kerti kapor (Anethum graveolens)
A kapor egyéves, lágyszárú növény. Közepesen melegigényes, virágzásakor sok napfényt és vizet kíván. Sárga virágai május végétől júliusig virágoznak. Akár 150 cm magasra is megnőhet. Többnyire magától is megterem.
A friss kapor május végétől október közepéig folyamatosan szedhető és felhasználható. A levágott leveles hajtásokat árnyékos, száraz helyen kell megszárítani, vékony rétegben kiterítve. Ezt követően apróra törjük, és zárt üvegedényekben tároljuk.
A kapor emésztési zavarok, gyomor- és bélproblémák, fogínygyulladás esetén alkalmazható, csökkenti a vércukorszintet, görcsoldó és vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik. Elődeink fájdalomcsillapító szerként is használták.
Főzelékeket, salátákat, leveseket, hús- és halételeket ízesíthetünk, savanyúságokat tartósíthatunk vele.
www.pixabay.com
Képek: saját és Pixabay