A vakond a barátunk
Az egyik tanárom mindig azt mondta, hogy a vakond a barátunk. Mondta ezt azért, mert a vakondok felássák a kertünket, megforgatják a talajt és megeszik a kártevőket: rovarokat, bogarakat, meztelen csigákat.
De mit csináljunk, ha feltúrják a kertünket?
A vakondok hasznossága vitathatatlan a mezőkön, szántóföldeken és réteken, ám a kertekben nagyon sok gondot, kárt tudnak okozni nemrég ültetett kedvenc növénykéink kitúrásával.
A kerttulajdonosok gyakran keresnek meg minket azzal a problémával, hogy mit tehetnek a kertjüket feltúró vakondok ellen?
A köztudatban elterjedt egyik módszer a kiöntés, azaz, hogy vizet öntünk a vakond járataiba. Véleményünk szerint ez a művelet nem igazán szokta megoldani a problémát, ugyanis nagyon sok vizet igényel, vakond "barátunk" pedig rendszerint keres magának egy másik kijáratot, ahol észrevétlenül távozik.
Az alábbiakban felsoroljuk az általunk barátságosnak tartott módszereket a vakondok elriasztására, távol tartására:
- Egyik ilyen lehet az ultrahangos vakondriasztó. Több típusból tudunk választani, hatótávolságuk 500 m2-től 2100 m2-ig változhat. Előnye, hogy nem használunk közben kémiai anyagokat és a vakondot sem öljük meg. Hátránya, hogy a vakond ezt is kitúrhatja, vagy a mi egyedünknél nem használ, és akkor megint nem vagyunk előrébb.
- Másik megoldás lehet a vakondcsapda használata. Vannak olyan csapdák, amik élve fogják el a vakondokat. Ha nem akarunk csapdát állítani, hajnali órákban a mozgó földkupacokból mi is ki tudjuk emelni őket. Azt javasoljuk, hogy az elfogott vakondot ne a szomszédba "dobjuk" át, mert onnan gyorsan visszajöhet, hanem vigyük el egy távolabbi szántóföldre vagy rétre.
- A legutolsó és véleményünk szerint a legjobb megoldás a vakondháló. A vakondhálót a gyep alá kell lerakni, ezzel meg tudjuk akadályozni a vakond feltúrását a kertünkben. Hátránya, hogy költséges, de mindenféleképpen megéri lerakni és áldozni rá, ha éppen füvesítés előtt állunk.
Képek: www.pixabay.com